Logo BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

24 czerwca 2025 roku

Uchwała nr 206/14/2024-2028
Senatu Politechniki Wrocławskiej
z dnia 24 czerwca 2025 roku
w sprawie zaopiniowanie wniosku Rektora Politechniki Wrocławskiej
o nagrodę ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki

Na podstawie § 5 ust. 1 pkt 8 Statutu Politechniki Wrocławskiej, w zw. z § 5 ust. 4 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dnia 23 stycznia 2019 r. w sprawie nagród ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, Senat Politechniki Wrocławskiej uchwala, co następuje:

§ 1

Senat Politechniki Wrocławskiej pozytywnie opiniuje zamiar wystąpienia przez Rektora Politechniki Wrocławskiej z wnioskiem o przyznanie panu dr. hab. inż. Bartoszowi Zajączkowskiemu, prof. uczelni, nagrody ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki w kategorii za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej.

§ 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


Uchwała nr 207/14/2024-2028
Senatu Politechniki Wrocławskiej
z dnia 24 czerwca 2025 roku
w sprawie przyznania specjalnej nagrody Rektora Docendo Discimus

Działając na podstawie § 5 ust. 1 pkt 8 Statutu, Senat Politechniki Wrocławskiej uchwala, co następuje:

§ 1

Senat Politechniki Wrocławskiej pozytywnie opiniuje zamiar przyznania przez JM Rektora specjalnej nagrody Docendo Discimus za szczególne osiągnięcia w nauczaniu za rok 2024 następującym osobom:

  1. dr. hab. inż. Mirosławowi Bocianowi, prof. uczelni z Wydziału Mechanicznego,
  2. dr. inż. arch. Romanowi Czajce, prof. uczelni z Wydziału Architektury,
  3. dr. inż. Piotrowi Jadwiszczakowi z Wydziału Inżynierii Środowiska,
  4. prof. dr. hab. inż. Jackowi Kasperskiemu z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego,
  5.  prof. dr. hab. inż. Robertowi Królowi z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii,
  6. dr. inż. Jackowi Mazurkiewiczowi, prof. uczelni z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji,
  7. dr hab. inż. Bożenie Mielczarek, prof. uczelni z Wydziału Zarządzania,
  8. mgr. Jakubowi Osóbce ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu,
  9. dr. hab. inż. Leszkowi Pawlaczykowi, prof. uczelni z Wydziału Elektrycznego,
  10. dr. hab. inż. Piotrowi Rucie, prof. uczelni z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego,
  11. dr. hab. inż. Pawłowi Scharochowi, prof. uczelni z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.

§ 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


Uchwała nr 208/14/2024-2028
Senatu Politechniki Wrocławskiej
z dnia 24 czerwca 2025 r.
zmieniająca Uchwałę nr 660/48/2020-2024
Senatu Politechniki Wrocławskiej
z dnia 20 czerwca 2024 r. (z późn. zm.)
w sprawie ustalenia warunków, trybu oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposobu jej przeprowadzenia na studia na Politechnice Wrocławskiej
na rok akademicki 2025/2026

Działając na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2024r. poz. 622) w związku art. 70 ust. 5g w związku z ust. 1 oraz art. 28 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1571 z późn. zm. ), Senat Politechniki Wrocławskiej uchwala, co następuje:

§ 1

Senat Politechniki Wrocławskiej postanawia zmienić treść Uchwały nr 660/48/2020-2024 Senatu Politechniki Wrocławskiej z dnia 20 czerwca 2024 r. (z późn. zm.) w sprawie ustalenia warunków, trybu oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposobu jej przeprowadzenia na studia na Politechnice Wrocławskiej na rok akademicki 2025/2026 w ten sposób, że:

I. w § 7 załącznika nr 2 do uchwały pn. „Warunki, tryb oraz termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposobu jej przeprowadzenia na studia na Politechnice Wrocławskiej na rok akademicki 2025/2026”

1. ust. 4 uchyla się;

II. w § 8 załącznika nr 2 do uchwały pn. „Warunki, tryb oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposobu jej przeprowadzenia na studia na Politechnice Wrocławskiej na rok akademicki 2025/2026”

1. po ust.12 dodaje się ust. 13 w brzmieniu:

„13. Od dnia 1 lipca 2025 r. w przypadku rekrutacji na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie:

  1. w stosunku do cudzoziemców niebędących obywatelami UE ubiegających się o przyjęcie na te studia na podstawie wydanego za granicą dokumentu, który jest dokumentem potwierdzającym uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia, o którym mowa w art. 326a ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Uczelnia dokonuje weryfikacji znajomości języka, w którym odbywa się kształcenie na określonym kierunku, poziomie i profilu, na poziomie biegłości językowej nie niższym niż B2, na podstawie przedstawionego przez cudzoziemca w toku rekrutacji dokumentu poświadczającego znajomość tego języka wymienionego w przepisach wydanych na podstawie art. 70 ust. 5f ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
  2. w stosunku do cudzoziemców ubiegających się o przyjęcie na te studia na podstawie wydanego za granicą dokumentu, który nie jest dokumentem potwierdzającym uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia, o którym mowa w art. 326a ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Uczelnia:
    a) wymaga przedstawienia w toku rekrutacji:
    - dokumentu wydanego za granicą przez szkołę lub instytucję edukacyjną uznawaną przez państwo, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji działa, wraz z pisemną informacją o tym dokumencie wydaną przez dyrektora NAWA, potwierdzającą uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia albo
    - pisemnej informacji o tym dokumencie wydanej przez dyrektora NAWA, potwierdzającej uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia – w przypadkach, o których mowa w art. 93a ustawy SO;
    b) dokonuje weryfikacji znajomości języka, w którym odbywa się kształcenie na studiach na określonym kierunku, poziomie i profilu, nie niższym niż B2 na podstawie przedstawionego przez cudzoziemca w toku rekrutacji dokumentu poświadczającego znajomość tego języka wymienionego w przepisach wydanych na podstawie art. 70 ust. 5f ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
    c) przeprowadza egzaminy wstępne w celu sprawdzenia:
    - wiedzy w zakresie niezbędnym do podjęcia studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu lub
    - uzdolnień artystycznych, sprawności fizycznej lub szczególnych predyspozycji do podjęcia studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu.”

III. w § 10 załącznika nr 2 do uchwały pn. „Warunki, tryb oraz termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposobu jej przeprowadzenia na studia na Politechnice Wrocławskiej na rok akademicki 2025/2026”

1. po ust. 8 dodaje się ust. 9 w brzmieniu:

„9. Od dnia 1 lipca 2025 roku w przypadku rekrutacji na studia drugiego stopnia:

  1. w stosunku do cudzoziemców niebędących obywatelami UE ubiegających się o przyjęcie na te studia na podstawie wydanego za granicą dyplomu ukończenia studiów, który jest dyplomem uprawniającym do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia, o którym mowa w art. 326 ust. 1 ustawy PSWiN albo został uznany za dyplom równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi na podstawie umowy międzynarodowej, o której mowa w art. 327 ust. 1 ustawy PSWiN, albo w drodze postępowania nostryfikacyjnego, Uczelnia dokonuje weryfikacji znajomości języka, w którym odbywa się kształcenie na określonym kierunku, poziomie i profilu, na poziomie biegłości językowej nie niższym niż B2, na podstawie przedstawionego przez cudzoziemca w toku rekrutacji dokumentu poświadczającego znajomość tego języka, wymienionego w przepisach wydanych na podstawie art. 70 ust. 5f ustawy PSWiN;
  2. w stosunku do cudzoziemców ubiegających się o przyjęcie na te studia na podstawie wydanego za granicą dyplomu ukończenia studiów, który nie jest dyplomem uprawniającym do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia, o którym mowa w art. 326 ust. 1 ustawy PSWiN, a także nie został uznany za dyplom równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi na podstawie umowy międzynarodowej, o której mowa w art. 327 ust. 1 ustawy PSWiN, albo w drodze postępowania nostryfikacyjnego, Uczelnia dokonuje weryfikacji znajomości języka, w którym odbywa się kształcenie na określonym kierunku, poziomie i profilu, na poziomie biegłości językowej nie niższym niż B2, na podstawie przedstawionego przez cudzoziemca w toku rekrutacji dokumentu poświadczającego znajomość tego języka, wymienionego w przepisach wydanych na podstawie art. 70 ust. 5f ustawy PSWiN, Uczelnia:
    a) wymaga przedstawienia w toku rekrutacji dyplomu ukończenia studiów wydanego za granicą przez uczelnię uznawaną przez państwo, na którego terytorium lub w którego systemie szkolnictwa wyższego działa, wraz z pisemną informacją o tym dyplomie wydaną przez dyrektora NAWA potwierdzającą uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia;
    b) dokonuje weryfikacji znajomości języka, w którym odbywa się kształcenie na studiach na określonym kierunku, poziomie i profilu, nie niższym niż B2 na podstawie przedstawionego przez cudzoziemca w toku rekrutacji dokumentu poświadczającego znajomość tego języka, wymienionego w przepisach wydanych na podstawie art. 70 ust. 5f ustawy PSWiN”.

§ 2

Ujednoliconą treść załącznika nr 2 do Uchwały nr 660/48/2020-2024 stanowi załącznik do uchwały zmieniającej.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

załącznik- ujednolicona treść załącznika nr 2 do Uchwały nr 660/48/2020-2024


Uchwała nr 209/14/2024-2028
Senatu Politechniki Wrocławskiej
z dnia 24 czerwca 2025 r.
zmieniająca Uchwałę nr 661/48/2020-2024
Senatu Politechniki Wrocławskiej
z dnia 20 czerwca 2024 r.
w sprawie ustalenia warunków, trybu oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposobu jej przeprowadzenia dla cudzoziemców na studia odpłatne oraz stypendystów na Politechnice Wrocławskiej na rok akademicki 2025/2026

Działając na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2024 r. poz. 622) w związku art. 70 ust. 5g w związku z ust. 1 oraz art. 28 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1571 z późn. zm. ), Senat Politechniki Wrocławskiej uchwala, co następuje:

§ 1

Senat Politechniki Wrocławskiej postanawia zmienić treść Uchwały nr 661/48/2020-2024 Senatu Politechniki Wrocławskiej z dnia 20 czerwca 2024 r. w sprawie ustalenia warunków, trybu oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposobu jej przeprowadzenia dla cudzoziemców na studia odpłatne oraz stypendystów na Politechnice Wrocławskiej na rok akademicki 2025/2026 w ten sposób, że:

I. w § 8 załącznika do uchwały pn. „Warunki, trybu oraz termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposobu jej przeprowadzenia dla cudzoziemców na studia odpłatne oraz stypendystów na Politechnice Wrocławskiej na rok akademicki 2025/2026”

1. skreśla się dotychczasową treść ust 3 lit. d. i nadaje się jej nowe brzmienie:

„d. świadectwo lub inny dokument uznany w Rzeczypospolitej Polskiej za dokument uprawniający do ubiegania się o przyjęcie na studia zgodnie z art.93 ust.3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz.750)”;

2. po ust. 3 dodaje się ust. 3a w brzmieniu:

„3a. Od dnia 1 lipca 2025 roku w przypadku rekrutacji na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie:

  1. w stosunku do cudzoziemców niebędących obywatelami UE ubiegających się o przyjęcie na te studia na podstawie wydanego za granicą dokumentu, który jest dokumentem potwierdzającym uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia, o którym mowa w art. 326a ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Uczelnia dokonuje weryfikacji znajomości języka, w którym odbywa się kształcenie na określonym kierunku, poziomie i profilu, na poziomie biegłości językowej nie niższym niż B2, na podstawie przedstawionego przez cudzoziemca w toku rekrutacji dokumentu poświadczającego znajomość tego języka wymienionego w przepisach wydanych na podstawie art. 70 ust. 5f ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
  2. w stosunku do cudzoziemców ubiegających się o przyjęcie na te studia, na podstawie wydanego za granicą dokumentu, który nie jest dokumentem potwierdzającym uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia, o którym mowa w art. 326a ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Uczelnia:
    a) wymaga przedstawienia w toku rekrutacji:
    • dokumentu wydanego za granicą przez szkołę lub instytucję edukacyjną uznawaną przez państwo, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji działa, wraz z pisemną informacją o tym dokumencie wydaną przez dyrektora NAWA, potwierdzającą uprawnienie do ubiegania sią o przyjęcie na studia albo
    • pisemnej informacji o tym dokumencie, wydanej przez dyrektora NAWA, potwierdzającej uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia - w przypadkach, o których mowa w art. 93a ustawy SO;
    b) dokonuje weryfikacji znajomości języka, w którym odbywa się kształcenie na studiach na określonym kierunku, poziomie i profilu, nie niższym niż B2 na podstawie przedstawionego przez cudzoziemca w toku rekrutacji dokumentu poświadczającego znajomość tego języka wymienionego w przepisach wydanych na podstawie art. 70 ust. 5f ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
    c) przeprowadza egzaminy wstępne w celu sprawdzenia:
    • wiedzy w zakresie niezbędnym do podjęcia studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu lub
    • uzdolnień artystycznych, sprawności fizycznej lub szczególnych predyspozycji do podjęcia studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu.”;

3. po ust. 3 a dodaje ust. 3 b w brzmieniu:

„3b. Od dnia 1 lipca 2025 roku w przypadku rekrutacji na studia drugiego stopnia:

  1. w stosunku do cudzoziemców niebędących obywatelami UE ubiegających się o przyjęcie na te studia na podstawie wydanego za granicą dyplomu ukończenia studiów, który jest dyplomem uprawniającym do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia, o którym mowa w art. 326 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce albo został uznany za dyplom równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi na podstawie umowy międzynarodowej, o której mowa w art. 327 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, albo w drodze postępowania nostryfikacyjnego, Uczelnia dokonuje weryfikacji znajomości języka, w którym odbywa się kształcenie na określonym kierunku, poziomie i profilu, na poziomie biegłości językowej nie niższym niż B2, na podstawie przedstawionego przez cudzoziemca w toku rekrutacji dokumentu poświadczającego znajomość tego języka wymienionego w przepisach wydanych na podstawie art. 70 ust. 5f ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
  2. w stosunku do cudzoziemców ubiegających się o przyjęcie na te studia na podstawie wydanego za granicą dyplomu ukończenia studiów, który nie jest dyplomem uprawniającym do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia, o którym mowa w art. 326 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nie został uznany za dyplom równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi na podstawie umowy międzynarodowej, o której mowa w art. 327 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce albo w drodze postępowania nostryfikacyjnego, Uczelnia dokonuje weryfikacji znajomości języka, w którym odbywa się kształcenie na określonym kierunku, poziomie i profilu, na poziomie biegłości językowej nie niższym niż B2, na podstawie przedstawionego przez cudzoziemca w toku rekrutacji dokumentu poświadczającego znajomość tego języka wymienionego w przepisach wydanych na podstawie art. 70 ust. 5f ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Uczelnia:
    a) wymaga przedstawienia w toku rekrutacji dyplomu ukończenia studiów wydanego za granicą przez uczelnię uznawaną przez państwo, na którego terytorium lub w którego systemie szkolnictwa wyższego działa, wraz z pisemną informacją o tym dyplomie wydaną przez dyrektora NAWA, potwierdzającą uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia;
    b) dokonuje weryfikacji znajomości języka, w którym odbywa się kształcenie na studiach na określonym kierunku, poziomie i profilu, nie niższym niż B2 na podstawie przedstawionego przez cudzoziemca w toku rekrutacji dokumentu poświadczającego znajomość tego języka wymienionego w przepisach wydanych na podstawie art. 70 ust. 5f ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.”;

II. w § 10 załącznika do uchwały pn. „Warunki, tryb oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposobu jej przeprowadzenia dla cudzoziemców na studia odpłatne oraz stypendystów na Politechnice Wrocławskiej na rok akademicki 2025/2026”

  1. skreśla się dotychczasową treść ust. 4 i nadaje się mu nowe brzmienie:

„4. Decyzja ostateczna wydana przez kuratora oświaty w sprawach, o których mowa w art. 93 ust. 3 lub w art. 93a ustawy SO, w zakresie dotyczącym wykształcenia średniego oraz uprawnienia do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe może być przedstawiana w toku rekrutacji na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie.”.

§ 2

Ujednoliconą treść załącznika do Uchwały nr 661/48/2020-2024 stanowi załącznik do uchwały zmieniającej.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

załącznik-ujednolicona treść załącznika do Uchwały nr 661/48/2020-2024


Uchwała nr 210/14/2024-2028
Senatu Politechniki Wrocławskiej
z dnia 24 czerwca 2025 r.
w sprawie ustalenia warunków, trybu, terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji
oraz sposobu jej przeprowadzenia na studia na Politechnice Wrocławskiej,
na rok akademicki 2026/2027

Działając na podstawie art. 70 ust. 1 w związku z art. 28 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1571 z późn. zm.) oraz § 40 ust. 2 Statutu, Senat Politechniki Wrocławskiej uchwala, co następuje:

§ 1

Senat Politechniki Wrocławskiej ustala „Warunki, tryb, termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposób jej przeprowadzenia na studia na Politechnice Wrocławskiej, na rok akademicki 2026/2027”, których tekst stanowi załączniki nr 1, 2, 3, 4, 5 i 6 do uchwały.

§ 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

załącznik nr 1-Warunki, tryb, termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposób jej przeprowadzenia na studia na Politechnice Wrocławskiej, na rok akademicki 2026/2027

załącznik nr 2-inne matury

załącznik nr 3-przedmiot dodatkowy

załącznik nr 4-technika

załącznik nr 5-rekrutacja na studia II stopnia (wskaźnik rekrutacyjny)

załącznik nr 6-zwrot opłaty


Uchwała nr 211/14/2024-2028
Senatu Politechniki Wrocławskiej
z dnia 24 czerwca 2025 r.
w sprawie określenia zasad przyjmowania na studia na Politechnice Wrocławskiej
laureatów oraz finalistów olimpiad stopnia centralnego,
na rok akademicki 2029/2030

Działając na podstawie art. 70 ust. 6 w związku z art. 28 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1571 z późn. zm.), Senat Politechniki Wrocławskiej uchwala, co następuje:


§ 1

Wprowadza się do stosowania zasady przyjmowania na studia na Politechnice Wrocławskiej, na rok akademicki 2029/2030 laureatów oraz finalistów olimpiad stopnia centralnego:

  1. Na wybrane kierunki studiów na Politechnice Wrocławskiej przyjmowani będą, z pominięciem warunków rekrutacji, laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego, zgodnie z wykazem stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
  2. Przyjęcie na studia na podstawie wyniku olimpiady jest możliwe tylko jeden raz i tylko w rekrutacji, która odbywa się w roku uzyskania przez laureata lub finalistę świadectwa maturalnego, przy czym podstawą może być wynik olimpiady uzyskany zarówno w roku zdawania egzaminu maturalnego jak i w latach wcześniejszych.

§ 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązująca na rok akademicki 2029/2030.

załącznik-wykaz olimpiad


Uchwała nr 212/14/2024-2028
Senatu Politechniki Wrocławskiej
z dnia 24 czerwca 2025 r.
w sprawie określenia zasad przyjmowania na studia na Politechnice Wrocławskiej
laureatów konkursów międzynarodowych oraz ogólnopolskich,
na rok akademicki 2029/2030

Działając na podstawie art. 70 ust. 6 w związku z art. 28 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1571 z późn. zm.), Senat Politechniki Wrocławskiej uchwala, co następuje:

§ 1

Wprowadza się do stosowania zasady przyjmowania na studia na Politechnice Wrocławskiej, na rok akademicki 2029/2030, laureatów konkursów międzynarodowych oraz ogólnopolskich:

  1. Laureat, zwycięzca, wskazany przez Jury Konkursowe Otwartego Międzyszkolnego Konkursu Fizycznego będzie przyjęty, na podstawie złożonych dokumentów, na dowolny kierunek studiów na Politechnice Wrocławskiej, z wyjątkiem kierunku Architektura (studia stacjonarne I stopnia), gdzie dodatkowo wymagane jest zdanie egzaminu z rysunku, a także z wyjątkiem kierunku lekarskiego.
  2. Laureat Otwartego Międzyszkolnego Konkursu Fizycznego będzie przyjęty, na podstawie złożonych dokumentów, na dowolny kierunek studiów na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej.
  3. Laureat w kategorii L1 (licealiści) finału krajowego konkursu Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych, organizowanego przez Politechnikę Wrocławską, będzie przyjęty, na podstawie złożonych dokumentów, na dowolny kierunek studiów na Politechnice Wrocławskiej, z wyjątkiem kierunku Architektura (studia stacjonarne I stopnia), gdzie dodatkowo wymagane jest zdanie egzaminu z rysunku, a także z wyjątkiem kierunku lekarskiego.
  4. Laureat/finalista Turnieju Młodych Fizyków będzie przyjęty na podstawie złożonych dokumentów, na dowolny kierunek studiów na Politechnice Wrocławskiej, z wyjątkiem kierunku Architektura (studia stacjonarne I stopnia), gdzie dodatkowo wymagane jest zdanie egzaminu z rysunku, a także z wyjątkiem kierunku lekarskiego.
  5. Laureat wskazany przez Jury Konkursowe Międzynarodowego Konkursu „Matematyka - nasz wspólny język”, który zajmie I miejsce, będzie przyjęty na podstawie złożonych dokumentów, na dowolny kierunek studiów na Politechnice Wrocławskiej, z wyjątkiem kierunku Architektura (studia stacjonarne I stopnia), gdzie dodatkowo wymagane jest zdanie egzaminu z rysunku, a także z wyjątkiem kierunku lekarskiego.
  6. Laureat polskich eliminacji Międzynarodowego Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS „Odkrycia” będzie przyjęty, na podstawie złożonych dokumentów, na Wydział Matematyki Politechniki Wrocławskiej.
  7. Laureat Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej będzie przyjęty na podstawie złożonych dokumentów, na Wydział Medyczny.
  8. Laureat Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej będzie przyjęty na podstawie złożonych dokumentów, na Wydział Medyczny.
  9. Laureat Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej będzie przyjęty na podstawie złożonych dokumentów, na Wydział Medyczny.
    10. Laureat Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej będzie przyjęty na podstawie złożonych dokumentów, na Wydział Medyczny.
  10. Laureat konkursu Studium Talent, organizowanego przez Politechnikę Wrocławską, który zakończył konkurs z matematyki lub/i fizyki z wynikiem co najmniej bardzo dobrym będzie przyjęty na podstawie złożonych dokumentów, na dowolny kierunek studiów na Politechnice Wrocławskiej, z wyjątkiem kierunku Architektura (studia stacjonarne I stopnia), gdzie dodatkowo wymagane jest zdanie egzaminu z rysunku, a także z wyjątkiem kierunku lekarskiego.
  11. Laureat konkursu Studium Talent, organizowanego przez Politechnikę Wrocławską, który zakończył konkurs, z chemii z wynikiem co najmniej bardzo dobrym, będzie przyjęty na podstawie złożonych dokumentów, na kierunek studiów na Politechnice Wrocławskiej, dla którego wynik egzaminu maturalnego z fizyki może zostać zastąpiony korzystniejszym wynikiem egzaminu maturalnego z chemii, zgodnie z Warunkami rekrutacji na studia wyższe na Politechnice Wrocławskiej, z wyjątkiem kierunku lekarskiego.
  12. Laureatowi konkursu Studium Talent, organizowanego przez Politechnikę Wrocławską, który rekrutuje się w roku zdawania przez niego egzaminu maturalnego, ubiegającemu się o przyjęcie na dowolny kierunek studiów na Politechnice Wrocławskiej, do liczby M albo PD, we wskaźniku rekrutacyjnym, o którym mowa w Warunkach rekrutacji na studia wyższe na Politechnice Wrocławskiej, dodaje się odpowiednio z matematyki albo z fizyki albo z chemii:
    30 punktów – dla laureata, który zakończył konkurs z wynikiem dostatecznym lub dostatecznym plus,
    40 punktów – dla laureata, który zakończył konkurs z wynikiem dobrym lub dobrym plus,
    50 punktów – dla laureata, który zakończył konkurs z wynikiem bardzo dobrym lub celującym.
  13. W przypadku, gdy dodanie punktów, o których mowa w ust. 13, powoduje przekroczenie liczby 250, wówczas przyjmuje się, że liczba M/PD, jest równa 250 punktów. Jeżeli kandydat został laureatem konkursu Studium Talent z matematyki lub/i z fizyki lub/i z chemii, uwzględnia się tylko jeden, korzystniejszy dla niego wynik powiększenia liczby M albo PD.
  14. Przyjęcie na studia, a także dodanie punktów rekrutacyjnych, o czym mowa w ust. 1 -13, jest możliwe tylko jeden raz i tylko w tej rekrutacji, która odbywa się w roku uzyskania, przez laureata i kandydata na studia świadectwa maturalnego, przy czym podstawą może być wynik konkursu uzyskany zarówno w roku zdawania egzaminu maturalnego, jak i w latach wcześniejszych.

§ 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązująca na rok akademicki 2029/2030.


Uchwała nr 213/14/2024-2028
Senatu Politechniki Wrocławskiej
z dnia 24 czerwca 2025 roku
w sprawie ustalenia programu studiów
na kierunku Informatyka stosowana,
studia drugiego stopnia, stacjonarne, w języku polskim i angielskim,
o profilu ogólnoakademickim,
prowadzonych na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji

Na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 11 w zw. z art. 53 ust. 1 i art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2024, poz. 1571 z późn. zm.) Senat Politechniki Wrocławskiej uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala program studiów dla kierunku Informatyka stosowana, studia drugiego stopnia, stacjonarne, w języku polskim i angielskim, o profilu ogólnoakademickim, prowadzonych na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji, stanowiące załączniki nr 1, 2 oraz 3 do niniejszej uchwały.

§ 2

Kierunek Informatyka stosowana przyporządkowany jest do dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych, dyscypliny informatyka techniczna i telekomunikacja.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i obowiązuje od cyklu kształcenia rozpoczynającego się od roku akademickiego 2025/2026.

załącznik nr 1-studia stacjonarne, II stopnia (wersja w języku polskim)

załącznik nr 2-studia stacjonarne, II stopnia (wersja w języku angielskim)

załącznik nr 3-studia stacjonarne, II stopnia_PL


Uchwała nr 214/14/2024-2028
Senatu Politechniki Wrocławskiej
z dnia 24 czerwca 2025 roku
w sprawie ustalenia programu studiów
na kierunku Zaufane systemy sztucznej inteligencji,
studia drugiego stopnia, stacjonarne,
o profilu ogólnoakademickim,
prowadzonych na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji

Na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 11 w zw. z art. 53 ust. 1 i art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2024, poz. 1571 z późn. zm.) Senat Politechniki Wrocławskiej uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala program studiów dla kierunku Zaufane systemy sztucznej inteligencji, studia drugiego stopnia, stacjonarne, o profilu ogólnoakademickim, prowadzonych na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Kierunek Zaufane systemy sztucznej inteligencji przyporządkowany jest do dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych, dyscypliny informatyka techniczna i telekomunikacja.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i obowiązuje od cyklu kształcenia rozpoczynającego się od roku akademickiego 2025/2026.

załącznik-studia stacjonarne, II stopnia


Uchwała nr 215/14/2024-2028
Senatu Politechniki Wrocławskiej
z dnia 24 czerwca 2025 roku
w sprawie ustalenia programu studiów
na kierunku Environmental Quality Management,
studia drugiego stopnia, stacjonarne,
o profilu ogólnoakademickim,
prowadzonych na Wydziale Inżynierii Środowiska

Na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 11 w zw. z art. 53 ust. 1 i art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2024, poz. 1571 z późn. zm.) Senat Politechniki Wrocławskiej uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala program studiów dla kierunku Environmental Quality Management, studia drugiego stopnia, stacjonarne, o profilu ogólnoakademickim, prowadzonych na Wydziale Inżynierii Środowiska, stanowiące załączniki nr 1 i 2 do niniejszej uchwały.

§ 2

Kierunek Environmental Quality Management przyporządkowany jest do dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych, dyscypliny inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i obowiązuje od cyklu kształcenia rozpoczynającego się od roku akademickiego 2025/2026.

załącznik nr 1-studia stacjonarne II stopnia (wersja w języku angielskim)

załącznik nr 2-studia stacjonarne II stopnia (wersja w języku polskim)


Uchwała nr 216/14/2024-2028
Senatu Politechniki Wrocławskiej
z dnia 24 czerwca 2025 roku
w sprawie ustalenia programu studiów
na kierunku Automatyka i robotyka,
studia drugiego stopnia, stacjonarne, w języku polskim i angielskim,
o profilu ogólnoakademickim,
prowadzonych na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 11 w zw. z art. 53 ust. 1 i art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2024, poz. 1571 z późn. zm.), Senat Politechniki Wrocławskiej uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala program studiów dla kierunku Automatyka i robotyka, studia drugiego stopnia, stacjonarne, w języku polskim i angielskim, o profilu ogólnoakademickim, prowadzonych na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów stanowiące załączniki nr 1 , 2 oraz nr 3 do niniejszej uchwały.

§ 2

Kierunek Automatyka i robotyka przyporządkowany jest do dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych, dyscypliny automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i obowiązuje od cyklu kształcenia rozpoczynającego się od roku akademickiego 2025/2026.

załącznik nr 1-studia stacjonarne, II stopnia (wersja w języku polskim)

załącznik nr 2-studia stacjonarne, II stopnia (wersja w języku angielskim)

załacznik nr 3-studia stacjonarne_PL


Uchwała nr 217/14/2024-2028
Senatu Politechniki Wrocławskiej
z dnia 24 czerwca 2025 roku
w sprawie ustalenia programu studiów
na kierunku Elektroniczne systemy mechatroniki,
studia drugiego stopnia, stacjonarne,
o profilu ogólnoakademickim,
prowadzonych na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 11 w zw. z art. 53 ust. 1 i art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2024, poz. 1571 z późn. zm.), Senat Politechniki Wrocławskiej uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala program studiów dla kierunku Elektroniczne systemy mechatroniki, studia drugiego stopnia, stacjonarne, o profilu ogólnoakademickim, prowadzonych na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Kierunek Elektroniczne systemy mechatroniki przyporządkowany jest do dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych, dyscypliny automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i obowiązuje od cyklu kształcenia rozpoczynającego się od roku akademickiego 2025/2026.

załącznik-studia stacjonarne, II stopnia


Uchwała nr 218/14/2024-2028
Senatu Politechniki Wrocławskiej
z dnia 24 czerwca 2025 roku
w sprawie ustalenia programu studiów
na kierunku Elektronika,
studia drugiego stopnia, stacjonarne, w języku polskim i angielskim,
o profilu ogólnoakademickim,
prowadzonych na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 11 w zw. z art. 53 ust. 1 i art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2024, poz. 1571 z późn. zm.), Senat Politechniki Wrocławskiej uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala program studiów dla kierunku Elektronika, studia drugiego stopnia, stacjonarne, w języku polskim i angielskim, o profilu ogólnoakademickim, prowadzonych na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów stanowiące załączniki nr 1, 2 oraz 3 do niniejszej uchwały.

§ 2

Kierunek Elektronika przyporządkowany jest do dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych, dyscypliny automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i obowiązuje od cyklu kształcenia rozpoczynającego się od roku akademickiego 2025/2026.

załącznik nr 1-studia stacjonarne, II stopnia (wersja w języku polskim)

załącznik nr 2-studia stacjonerne, II stopnia (wersja w języku angielskim)

załącznik nr 3-studia stacjonarne, II stopnia_PL


Uchwała nr 219/14/2024-2028
Senatu Politechniki Wrocławskiej
z dnia 24 czerwca 2025 roku
w sprawie ustalenia programu studiów
na kierunku Applied Mathematics,
studia drugiego stopnia, stacjonarne,
o profilu ogólnoakademickim,
prowadzonych na Wydziale Matematyki

Na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 11 w zw. z art. 53 ust. 1 i art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2024, poz. 1571 z późn. zm.) Senat Politechniki Wrocławskiej uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala program studiów dla kierunku Applied Mathematics, studia drugiego stopnia, stacjonarne, o profilu ogólnoakademickim, prowadzonych na Wydziale Matematyki, stanowiące załączniki nr 1 i 2 do niniejszej uchwały.

§ 2

Kierunek Applied Mathematics przyporządkowany jest do dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych, dyscypliny matematyka.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i obowiązuje od cyklu kształcenia rozpoczynającego się od roku akademickiego 2025/2026.

załącznik nr 1-studia stacjonarne, II stopnia (wersja w języku angielskim)

załącznik nr 2-studia stacjonarne, II stopnia (wersja w języku polskim)

Ostatnia modyfikacja: 30-06-2025 Wytworzone przez: Małgorzata Kałuża Opublikowane przez: Małgorzata Kałuża
Politechnika Wrocławska © 2025