Uchwała nr 567/42/2020-2024
Senatu Politechniki Wrocławskiej
z dnia 29 lutego 2024 r.
w sprawie przyjęcia Sprawozdania Rady Uczelni Politechniki Wrocławskiej
za okres od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.
§ 1
Senat Politechniki Wrocławskiej, działając w związku z art. 18 ust. 5 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.), przyjmuje Sprawozdanie Rady Uczelni Politechniki Wrocławskiej za okres od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r., stanowiące załącznik do uchwały.
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Uchwała nr 568/42/2020-2024
Senatu Politechniki Wrocławskiej
z dnia 29 lutego 2024 r.
w sprawie uchwalenia zmian Regulaminu zarządzania własnością intelektualną
§ 1
Senat Politechniki Wrocławskiej, działając na podstawie art. 152 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm.), postanawia zmienić Regulamin zarządzania własnością intelektualna, przyjęty uchwałą nr 107/7/2016-2020 Senatu PWr. z dnia 23 marca 2017 r., w ten sposób, że:
- w preambule po wyrazach „Na podstawie” wpisuje się „art. 152 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm.)”,
- w § 2 tiret siódmy otrzymuje brzmienie:
„- zasady i tryb przekazywania pracownikowi przez Politechnikę Wrocławską decyzji, o których mowa w art. 154 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, oraz zasady i tryb przekazywania przez Uczelnię przysługujących pracownikowi części środków uzyskanych z komercjalizacji.”, - § 3 otrzymuje brzmienie:
„§ 3 Definicje
1. Wynik (Wynik o znaczeniu komercjalizacyjnym) – wynik badań naukowych, o którym mowa w art. 153 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. będący wynalazkiem, wzorem użytkowym, wzorem przemysłowym lub topografią układu scalonego, wyhodowaną albo odkrytą i wyprowadzoną odmianą rośliny, a także wynik prac rozwojowych (nie wyłączając bazy danych, utworu prawa autorskiego, w tym programu komputerowego) oraz twórczości artystycznej, wraz z know-how związane z tym wynikiem.
2. Projekt Wynalazczy – Wynik będący wynalazkiem, wzorem użytkowym, wzorem przemysłowym lub topografią układu scalonego, w rozumieniu ustawy Prawo własności przemysłowej.
3. Inny Wynik (Inny wynik o znaczeniu komercjalizacyjnym) – rezultat badań naukowych lub innych działań, nie będący Wynikiem, posiadający wartość gospodarczą
i nadający się do komercjalizacji, a w szczególności: baza danych, know-how, utwór prawa autorskiego, w tym program komputerowy.
4. Komisja (Komisja ds. Transferu Technologii) – komisja powołana przez Rektora jako ciało doradcze w sprawach transferu technologii, upoważniona do wydawania opinii
o przeznaczeniu Wyniku do komercjalizacji, sposobie jego komercjalizacji lub rezygnacji z komercjalizacji Wyniku przez Uczelnię.
5. DWI (Dział Własności Intelektualnej i Informacji Patentowej) – dział w ramach Centrum Innowacji i Biznesu powołany do prowadzenia spraw z zakresu ochrony własności intelektualnej.
6. WCTT (Wrocławskie Centrum Transferu Technologii) - jednostka ogólnouczelniana działająca na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez Senat Uczelni, powołana do komercjalizacji bezpośredniej.
7. Spółka Celowa – spółka kapitałowa Uczelni powołana na podstawie prawa handlowego do prowadzenia procesów komercjalizacji pośredniej. Spółką celową jest Instytut Transferu Technologii sp. z o.o., jednakże bez bliższego określenia pod tym pojęciem rozumie się także inne spółki, jeśli zostaną powołane przez Uczelnię w powyższym celu.
8. System Transferu Technologii – zbiór procedur, jednostek i komórek organizacyjnych Uczelni oraz podmiotów pozauczelnianych, prowadzących i wspierających procesy transferu technologii, w skład którego wchodzą m.in.: DWI, WCTT oraz Spółka Celowa.
9. Twórca – autor utworu lub bazy danych, twórca wynalazku czy innego dobra własności przemysłowej lub know-how – w szczególności osoba wchodząca w skład zespołu badawczego, która bezpośrednio przyczyniła się do powstania Wyniku lub Innego Wyniku.
10. Pracownik – osoba wykonująca zadania w Uczelni w ramach stosunku pracy w szczególności Twórca tworzący dobra intelektualne w ramach obowiązków służbowych.
11. Przełożony – bezpośredni lub nadrzędny zwierzchnik Pracownika, zgodnie z obowiązującą strukturą organizacyjną Uczelni.
12. Współpracownik – osoba niezwiązana stosunkiem pracy z Politechniką Wrocławską, a biorąca udział w realizacji zadań na jej rzecz, w szczególności na podstawie umowy zlecenia, o dzieło lub innej.
13. Repozytorium Wiedzy – system informacyjny Politechniki Wrocławskiej, którego celem jest gromadzenie, udostępnianie i promowanie dorobku naukowego pracowników, doktorantów i studentów Uczelni oraz współpracowników.
14. Uczelnia – rozumie się przez to Politechnikę Wrocławską.
15. Komercjalizacja bezpośrednia - sprzedaż wyników badań naukowych, prac rozwojowych lub know-how związanego z tymi wynikami albo oddawanie do używania tych wyników lub know-how, w szczególności na podstawie umowy licencyjnej, najmu oraz dzierżawy.
16. Komercjalizacja pośrednia - obejmowanie lub nabywanie udziałów lub akcji w spółkach w celu wdrożenia lub przygotowania do wdrożenia wyników badań naukowych, prac rozwojowych lub know-how związanego z tymi wynikami.”, - w § 4 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Co do zasady, prawa do Wyników i Innych Wyników, a zwłaszcza przedmiotów własności przemysłowej (np. wynalazków) oraz utworów autorskich innych niż utwory naukowe, wytworzonych w ramach obowiązków ze stosunku pracy przynależą do Uczelni, a w zakresie postępowania z nimi obowiązują postanowienia niniejszego Regulaminu.”, - w § 6 lit. b otrzymuje brzmienie:
b. w przypadku złożenia przez pracownika, w trybie art. 154 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, oświadczenia o zainteresowaniu przeniesieniem praw do Wyników i związanego z nimi know-how (tzw. „uwłaszczeniem”), do otrzymania decyzji o przeznaczeniu Wyniku do komercjalizacji lub rezygnacji z komercjalizacji Wyniku przez Uczelnię,”, - w § 8 zmienia się postanowienia:
a. ust. 1, który otrzymuje brzmienie:
„1. Pracownik po stwierdzeniu, iż w ramach wykonywania obowiązków ze stosunku pracy uzyskał Wynik o znaczeniu komercjalizacyjnym (Wynik), przed podjęciem czynności zmierzających do jego komercjalizacji informuje o tym fakcie swojego przełożonego, a następnie obowiązkowo i niezwłocznie zgłasza Wynik do DWI.”,
b. ust. 2, który otrzymuje brzmienie:
„2. Sposób dokonania zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, a w szczególności formularze stosowane w tej procedurze oraz sposób wykorzystania narzędzi informatycznych, określają komórki organizacyjne przyjmujące zgłoszenie.”,
c. ust. 3, który otrzymuje brzmienie:
„3. Wraz ze zgłoszeniem lub w terminie do 14 dni od jego dokonania, pracownik może złożyć oświadczenie o zainteresowaniu przeniesieniem praw do Wyniku, w trybie art. 154 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. „uwłaszczeniem.”,
d. ust. 5, który otrzymuje brzmienie:
„5. W celu wyboru właściwej formy ochrony, Komisja może zasięgnąć opinii DWI, w tym poprzez przedstawiciela DWI działającego w Komisji, a obligatoryjnie zasięga opinii w przypadku Wyników stanowiących wynalazki.”,
e. ust. 11, który otrzymuje brzmienie:
„11. W przypadku podjęcia decyzji o rezygnacji z przeznaczenia Wyniku do komercjalizacji przez Uczelnię, w ciągu 30 dniu od jej podjęcia, Uczelnia składa Pracownikowi ofertę zawarcia bezwarunkowej i odpłatnej umowy o przeniesienie praw do wyników badań naukowych lub prac rozwojowych oraz know-how związanego z tymi wynikami, przy czym wynagrodzenie przysługujące Uczelni za przeniesienie praw reguluje ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.”. - w § 8 ust. 15 lit. a po wyrazach „(badania lub prace zlecone)” skreśla się średnik wpisując w to miejsce przecinek,
- w § 9 zmienia się postanowienia:
a. ust. 6, który otrzymuje brzmienie:
„6. Studenci i doktoranci powiadamiają DWI o przystąpieniu do komercjalizacji Wyniku lub Innego Wyniku, o którym mowa w ust.1, wykorzystaniu go we własnym zakresie, a także o założeniu przedsiębiorstwa, w którym będzie on wykorzystywany.”,
b. ust. 7, który otrzymuje brzmienie:
„7. W DWI tworzy się wyodrębniony rejestr umów z osobami fizycznymi, przenoszącymi na rzecz Uczelni prawa do wynalazków lub innych przedmiotów własności intelektualnej powstałych poza stosunkiem pracy.”, - w § 10 zmienia się postanowienia:
a. ust. 4 zd. 1, które otrzymuje brzmienie:
„4. DWI prowadzi następujące sprawy związane z ochroną własności intelektualnej:”,
b. ust. 4 lit. e, który otrzymuje brzmienie:
„e. współpracę z innymi jednostkami i komórkami organizacyjnymi Uczelni w zakresie własności intelektualnej, a w szczególności z Działem Prawnym,”,
c) ust. 5, który otrzymuje brzmienie:
„5. W przypadku zgłoszenia Projektu Wynalazczego do DWI, Twórca zobowiązany jest do podania okoliczności dokonania Projektu Wynalazczego, niezbędnych do ustalenia praw własności do niego, oraz dostarczania wymaganych do prowadzenia sprawy uzupełnień, wyjaśnień, dokumentacji lub rysunków w określonej formie i w wyznaczonym terminie.”,
d) ust. 6, który otrzymuje brzmienie:
„6. Zespół Twórców działa za pośrednictwem przedstawiciela wyznaczonego do kontaktu z DWI. Wszelka korespondencja może być kierowana zarówno pocztą wewnętrzną Uczelni, jak i w formie elektronicznej, za zgodą zainteresowanych.”, - w § 12 skreśla się ust. 2,
- w § 12 dotychczasowe oznaczenia ust. 3 ÷ ust. 12 otrzymują oznaczenia ust. 2 ÷ ust. 11,
- w § 12 zmienia się postanowienia:
a. ust. 2, który otrzymuje brzmienie:
„2. Zapytania ze strony podmiotów zewnętrznych poszukujących nowych technologii i możliwości ich wdrożenia kierowane są do Centrum Innowacji i Biznesu, chyba że inne jednostki/komórki Systemu Transferu Technologii, a zwłaszcza WCTT, otrzymają je bezpośrednio i mają możliwość w ramach swoich kompetencji przekazać wstępne informacje o technologiach nadających się do komercjalizacji lub podjąć działania przygotowujące komercjalizację, z zachowaniem ust. 2 i obowiązkiem przekazania do DWI informacji o zainteresowaniu podmiotu zewnętrznego.”,
b. ust. 10, który otrzymuje brzmienie:
„10. Przed podjęciem decyzji o zawarciu umowy, osoby wymienione w ust. 9 mogą zwrócić się o rekomendację do Komisji.”,
c. ust. 11, który otrzymuje brzmienie:
„11. W przypadku, gdy prowadzenie komercjalizacji przez Uczelnię będzie nieskuteczne, prawa do Wyników mogą zostać przeniesione na Twórcę, za wynagrodzeniem o którym mowa w § 8 ust. 11, przy czym umowa może stanowić dodatkowe warunki, w szczególności przewidywać partycypację Uczelni w korzyściach, w przypadku skutecznego przeprowadzenia komercjalizacji przez Twórcę, zwrot poniesionych kosztów przez Uczelnię. Przeniesienie w takim przypadku następuje na wniosek Twórcy (zgodny wniosek Współtwórców) zaakceptowany przez Rektora, który przed wydaniem decyzji może zasięgnąć opinii Komisji. Rozporządzenie prawami majątkowymi do Wyników/Innych Wyników wymaga zgody Senatu Uczelni, jeśli wymagają tego odrębne przepisy, w szczególności Statut Uczelni.”, - w § 13 zmienia się postanowienia:
a. ust. 1, który otrzymuje brzmienie:
„1. Zapytania ofertowe i informacje o zapotrzebowaniu na zlecone prace badawcze i usługowe od podmiotów zewnętrznych kierowane są do Centrum Innowacji i Biznesu, gdzie po wybraniu odpowiedniego sposobu postępowania, przekazywane są do właściwych tematycznie jednostek i komórek organizacyjnych, mogących zrealizować zlecane prace.”,
b. ust. 3 lit. b, który otrzymuje brzmienie:
„b w razie braku możliwości realizacji zlecenia, przekazuje sprawę do Centrum Innowacji i Biznesu lub innych jednostek/komórek mogących je zrealizować.”,
c. ust. 6, który otrzymuje brzmienie:
„6. Z zastrzeżeniem postanowienia § 12 ust. 9 Regulaminu, umowy dotyczące udostępniania podmiotom zewnętrznym wyników badań zawierających dobra własności przemysłowej, w szczególności wynalazki i wzory użytkowe, zawiera Prorektor właściwy w sprawach współpracy z gospodarką, po uprzedniej akceptacji DWI.”, - w § 14 zmienia się postanowienia:
a. ust. 1., który otrzymuje brzmienie:
„1. Pracownik, któremu zgodnie z § 8 ust. 11 przekazano prawa do Wyniku, po uzyskaniu przez siebie środków z komercjalizacji tego Wyniku, jest zobowiązany w ciągu 30 dni od ich uzyskania zawiadomić DWI.”,
b. ust. 2., który otrzymuje brzmienie:
„2. Przekazanie przez Pracownika przysługujących Uczelni, zgodnie z § 15 ust. 4, części środków uzyskanych z komercjalizacji następuje w ciągu 45 dni od ich uzyskania, poprzez wpłatę tychże środków na konto bankowe wskazane przez DWI, a w razie braku wskazania na podstawowe konto bankowe Uczelni.”, - w § 15 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1.Twórcy przysługuje od Uczelni:
a. 60% wartości środków uzyskanych przez Uczelnię z komercjalizacji bezpośredniej, obniżonych o 25% kosztów bezpośrednio związanych z tą komercjalizacją, które zostały poniesione przez Uczelnię w przypadku komercjalizacji bezpośredniej Wyniku będącego wynalazkiem, wzorem użytkowym, wzorem przemysłowym lub topografią układu scalonego, wyhodowaną albo odkrytą i wyprowadzoną odmianą rośliny,
b. 75% wartości środków uzyskanych przez Uczelnię z komercjalizacji bezpośredniej, obniżonych o 25% kosztów bezpośrednio związanych z tą komercjalizacją, które zostały poniesione przez Uczelnię - w przypadku komercjalizacji bezpośredniej innych przedmiotów niż wymienione w lit. a,
c. 60% wartości środków uzyskanych przez spółkę celową w następstwie danej komercjalizacji pośredniej, obniżonych o nie więcej niż 25% kosztów bezpośrednio związanych z tą komercjalizacją, które zostały poniesione przez Uczelnię lub Spółkę Celową.” - w § 17 zmienia się postanowienia:
a. ust. 3, który otrzymuje brzmienie:
„3. Naruszenie postanowień niniejszego Regulaminu może skutkować odpowiedzialnością regulowaną przepisami prawa pracy i ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także odpowiedzialnością cywilną.”,
b. ust. 4, który otrzymuje brzmienie:
„4. W sprawach nieuregulowanych w Regulaminie stosuje się przepisy powszechnie obowiązujące, w tym ustawę Prawo własności przemysłowej, ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz Kodeks cywilny.”.
§ 2
Senat Politechniki Wrocławskiej uchwala tekst jednolity Regulaminu zarządzania własnością intelektualną, uwzględniający zmiany, o których mowa w § 1, stanowiący załącznik
do uchwały.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.